Ünnepi hangulatban érkeztünk meg december első hétvégéjén az elmélyülés és a várakozás, vagyis az advent időszakába. November 16-án a XXVI. egyházzene ünnepén, 19 kórus mintegy 400 énekese gyönyörű két és többszólamú dallamokkal, az adventi és karácsonyi ünnepkör liturgikus énekeivel ajándékozták meg az egybegyűlteket.
Már a rendezvény helyszíne, a Székesfehérvári Szent István Bazilika méltóságteljes hangulata is magával ragadta a fellépő kórusokat és a közönséget, ahol átlényegülve, a rohanástól pár órára eltávolodva megpihenhettünk és az ünnepre hangolódhattunk.
Az ünnepi program részeként Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója mutatta be a történelmi helyszínt és annak szimbólumait.
Egy nemzetiség fennmaradásának nyelvének gyakorlása az egyik alapvető feltétele. A Landesrat rendezvények esetében épp ezért kulcsfontosságú, hogy a hívek anyanyelvükön imádkozhassanak. A német nyelvű szentmisét ez alkalommal Főtisztelendő Hajdu Ferenc helynök úr celebrálta.
Ezt követően kezdetét vette az ünnepi egyházzenei koncert, melyet Szax Lászó, a Landesrat egyházzenei szekciójának elnöke konferált. Köszöntötte a közönség soraiban azokat a kiemelt vendégeket, akik jelenlétükkel megtisztelték az a rendezvényt, név szerint:
Gallai Gergelyt, Ritter Imre német nemzetiségi országgyűlési képviselő kabinetének nemzetiségi politikai szakértőjét,
Fehér Margitot, Fejér Vármegyei Német Területi Nemzetiségi Önkormányzat elnökét,
Pfeiferné Takács Hajnalkát, a Landesrat egyházzenei szekciójának alelnökét.
Fódi Krisztinát, a Landesrat ének szekciójának elnökét,
Koleszár Ferencnét, a Landesrat ének szekciójának alelnökét,
Tavaszi Istvánt, a Landesrat Ellenőrző Bizottságának alelnökét.
Majd Kreisz László, a Landesrat elnöke beszédében elmondta, hogy a rendezvény egy idős a Landesrat szervezettel, idén 26. alkalommal került megrendezésre. Szimbolikus rendezvény, mely képviseli azt a mély gyökerekből táplálkozó keresztény hitet, mely meghatározza minden cselekedetünket, melyet nemzetiségi kultúránkért teszünk. Iránymutatást nyújt ahhoz, hogy a jelen összekuszálódott világban el tudjuk helyezni a hazai németség nemzetiségi kultúráját és tartást ad ahhoz, hogy szabadon megéljük hagyományainkat.
Az egyházzenei koncerten három felvonásban adták elő a kórusok dalaikat. Az első részben egy -és kétszólamú műveket hallhattunk az alábbi kórusoktól:
Rozmaring Német Nemzetiségi Kőrus Érd
Rosenbrücke-Hanselbeck Sváb Hagyományőrző Egyesület Énekkara – Érd
Rebelein Kórus Iklad
Ragendorfer Egyházi, Nemzetiségi Kórus
LYRA Sangerkranz Traditionplegeverein der Wudersche Deutschen, Lyra Dalkör
Kakasdi Német Nemzetiségi Kórus
Veszprémi Német Nemzetiségi Klub Kórusa
A Dorogi Német Nemzetiségi Önkormányzat Gyermekkórusa
Heideröslein Singrunde aus Wieselburg – Ungarisch – Altenburg
A második részben fellépő énekkarok szintén egy- és kétszólamú művekkel érkeztek:
Chor der Doroger Deutschen Nationalitätenselbstverwaltung
Herendi Német Nemzetiségi Dalkör
Mözsi Német Nemzetiségi Énekkar
“Liederschatz” Chor des XVIII. Bezirkes von Budapest
Magyarpolányi Német Nemzetiségi Énekkarok
Der deutsche Nationalitatensingkreis von Rendek
Singesang.
A harmadik, egyben záró részre tartogatták a koncert fénypontját, a két vagy többszólamú dalok válogatását. Fellépő vegyeskórusok:
Szent Mihály egyházi kórus, Városlőd
Taksonyi Vegyes Dalkör
Cantate Vegyeskórus, Dorog
Német Dal- és Kultúregyesület Fertőrákos
A koncert zárásaként Pfeiferné Takács Hajnalka vezényletével és Szax László orgonakíséretével, 400 torokból zengett a mindannyiunk által ismert karácsonyi ének, a Stille Nacht. Köszönjük a fellépő kórusoknak aszínvonalas dalcsokrokat, előadásmódot és a meghitt pillanatokat.
Felemelő érzés volt bensőséges hangulatban adventi és karácsonyi énekeket hallgatni, megpihenni és elmélyülni, hogy egy ilyen kezdet után örömtelien tudjuk megélni a várakozás időszakát és végül megérkezzünk karácsony szent ünnepébe.
A rendezvény a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI), a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (LdU) és Magyarország Kormánya támogatásával valósult meg.